Aktualności

04.04.2019

Rozpoczęły się 25. Targi Wydawców Katolickich. Przyznano nagrody Feniks [relacja i zdjęcia]

Blisko 180 wystawców z całego kraju bierze udział w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich, które odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie od 4 do 7 kwietnia.

Prezydent Andrzej Duda napisał w liście, który odczytano podczas otwarcia targów:  „Kościół zawsze odgrywał ważną rolę w życiu Polaków a wartości płynące z chrześcijaństwa zawsze budowały ich tożsamość. (...) Chrześcijańska tradycja ukształtowała cywilizację europejską”. Prezydent przypomniał też rolę, jaką odegrał Kościół Katolicki w czasach Solidarności, jak ważnym był wsparciem dla walczących o demokrację.

Błogosławieństwo, a także pozdrowienia dla organizatorów i uczestników targów przesłał Papież Franciszek - list odczytał nuncjusz apostolski Abp Salvatore Pennacchio.

W czwartek, pierwszego dnia targów, odbędzie się warszawska prezentacja I tomu  „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Publikacja, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak, jest pierwszym tego typu opracowaniem krytycznym dzieł literackich przyszłego papieża. W sumie powstaną trzy tomy, w których znajdą się także teksty dotąd niepublikowane.  „Dzieła literackie i teatralne” są przygotowywane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak.

Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski zapraszają na dyskusję wokół dotychczas wydanych przez IPN tomów  „Pro Memoria - zapisków Prymasa Stefana Wyszyńskiego” oraz publikacji  „Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł archiwalnych”. W spotkaniu, które ma się odbyć 5 kwietnia udział zapowiedzieli m.in. prof. dr hab. Jan Żaryn (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski). Pierwsze całościowe wydanie zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948-1981 zaplanowano na 27 tomów. Ostatnio wydany XIX tom  „Dzieł Zebranych” jest szczególnie ciekawy. Wyszyński pisze m.in. o nowym programie, który ogłosił w lutym 1967 roku w dwóch swoich archidiecezjach - o Społecznej Krucjacie Miłości, odnosi się również do wydarzeń na świecie, m.in. do  „wojny sześciodniowej” oraz konfliktu zbrojnego w Wietnamie.

4 kwietnia do rąk czytelników trafi książka Michała Białkowskiego  „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Publikacja, którą przygotowało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej  „Gaudium” to pierwsza krytyczna edycja źródłowa 40. protokołów z obrad polskich hierarchów, które odbywały się w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie w czasie Soboru Watykańskiego II. Publikacja zaprezentowana zostanie w ramach targów 5 kwietnia, podczas konferencji w Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu udział zapowiedział kard. Kazimierz Nycz.

Targi Wydawców Katolickich, jak co roku, wpisują się w ważne wydarzenia w Kościele i w kraju. Tegoroczne włączają się w realizację hasła duszpasterskiego  „W mocy Bożego Ducha „, trwające obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inne ważne jubileusze, jak np. Rok Stanisława Moniuszki. Organizatorzy targów zauważają też m.in. obchodzoną w ostatnim czasie setne rocznice powstania Konferencji Episkopatu Polski, odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i ustanowienia Biskupstwa Polowego. Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski przygotowano wydarzenia koncentrujące się na osobie i pontyfikacie Papieża z Polski. W trakcie targów odbędą się liczne spotkania ze znanymi przedstawicielami kultury. Swój udział potwierdzili m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, Jan Rosikoń, bp Antoni Długosz, Bronisław Wildstein, ks. Arkadiusz Paśnik, s. Anna Maria Pudełko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, prof. Jan Żaryn i wielu innych.

Odwiedzający będą także mogli spotkać się z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, okazją ku temu jest wydanie książki  „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją karierę zawodową aż do momentu powierzenia mu prowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, podczas Gali wieńczącej XXV Targi Wydawców Katolickich, wręczone będą Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks i Mały Feniks 2019.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach, w tym roku zgłoszono ponad 350 tytułów.

W czwartek, podczas otwarcia targów, podano, że Feniksa Głównego 2019 otrzymał ks. prof. dr hab. Czesław Bartnik za  „głębokie i oryginalne dociekanie, a także głoszenie prawdy Bożej w ściśle rozumianej pracy naukowej oraz za promowanie polskiej myśli patriotycznej o dużym znaczeniu dla Kościoła i Polski”. Ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik jest emerytowanym profesorem zwyczajnym KUL, filozofem, teologiem, dogmatykiem, historiozofem, teologiem historii, publicystą społeczno-politycznym i poetą. Jest twórcą oryginalnego systemu filozoficznego -  „personalizmu uniwersalistycznego” - i autorem utrzymanej w tym duchu dwutomowej  „Dogmatyki katolickiej”.

Laureatem Feniksa Diamentowego został ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk za  „wybitne badania historyczne nad strukturami osobowymi czasu odradzającej się Polski i Kościoła po 1918 roku, a w szczególności wokół postaci i działalności Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI oraz kardynała Augusta Hlonda w okresie międzywojennym i powojennym”.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB jest salezjaninem, historykiem Kościoła. W latach 2004-2012 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z jego inicjatywy w kwietniu 2005 roku Senat akademicki przyjął uchwałę o zmianie nazwy Uczelni na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Feniks Diamentowy 2019 przypadł też kardynałowi Henrykowi Romanowi Gulbinowiczowi jako  „wyraz najgłębszego uznania dla całokształtu dokonań Kardynała Henryka Romana Gulbinowicza w trakcie wieloletniej posługi kapłańskiej (...) Jako teolog-moralista kardynał Gulbinowicz w swoich listach pasterskich łączył głębię teologiczną z rzeczywistością ziemską, starając się dotrzeć do różnych warstw społeczeństwa regionu Dolnego Śląska”.

Feniks Srebrny 2019 dostała Poczta Polska S.A.  „Nagroda stanowi formę uhonorowania wytrwałej i konsekwentnej działalności Poczty Polskiej na rzecz utrzymania intensywnej społecznej świadomości na temat związków między odzyskaniem Niepodległości przez Polskę, a aktywną rolą Kościoła katolickiego w procesie rozwoju cywilizacyjnego i społecznego naszej Ojczyzny”.

Feniksa Specjalnego 2019 przyznano dwu osobom. Botanik, pasjonat ziołolecznictwa Zbigniew T. Nowak nagrodzony został  „w uznaniu wieloletniej aktywności wydawniczej, w której autor konsekwentnie czerpie z przebogatej chrześcijańskiej tradycji ziołolecznictwa zakonnego, inspirując się nauką i praktyką św. Hildegardy oraz znanych franciszkanów: o. Czesława Klimuszki i o. Grzegorza Sroki”.

Drugą laureatką Feniksa Specjalnego 2019 jest Anastazja Pustelnik FDC  „w uznaniu wkładu w edukację zdrowotną i kulinarną polskich rodzin, połączonego z promocją tradycyjnej polskiej kuchni”. Polska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, znana jako Siostra Anastazja jest autorką bestsellerowych książek kulinarnych, których łączna sprzedaż przekroczyła już 4 mln egz.

Otwarciu towarzyszyło wykonanie utworów Stanisława Moniuszki w związku z Rokiem Moniuszki.

Targi Książki Katolickiej odwiedza coraz więcej zwiedzających - w zeszłym roku było ich ponad 35 tys.

[źródło: PAP, Agata Szwedowicz]